Etiket arşivi: trakya

trakya-cevre-plani

TRAKYA’YI TALAN EDECEK PLAN İŞTE BÖYLE ENGELLENİR

1/100.000 Ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı’nın iptali için 2010 yılında açılan dava sonuçlandı.

dedeHakan Dedeoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada;Topraklarımızdaki usulsüz uygulamaları ve amaç dışı kullanımları engellemek adına, 1/100.000 Ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı’nın maalesef geçmiş dönemde birkaçı dışında il genel meclisi üyelerimizin de kabulü için lehte oy kullandıkları planın- tamamen iptali için 2010 yılında açtığımız dava sonucunda, iptal talebimiz 26 noktada haklı bulunmuş ve Danıştay 6. Dairesi bilirkişi raporuna istinaden yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Devam eden dava sürecinde ise Danıştay 6. Dairesi’nin aynı 26 noktada, bu kez iptal kararı verdiği bilgisi, dün tarafıma ulaştı. Bu sevindirici gelişme ışığında, bugün gerçekleşmekte olan il genel meclisi aday adayı seçimine katılan tüm aday adaylarımıza başarılar diliyorum.

Umarım kentimizde, bölgemizde ve ülkemizde kamu yararını gözeten uygulamalar bundan sonra daha da artacaktır. Dedi.

HÜRFİKİR GAZETESİ

organik-tarim-destek

ORGANİK TARIM DESTEKLEMELERİ BAŞLADI

2013 yılında organik tarım yapan ve organik ürün üreten üreticilere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca meyve ve sebzeler için dekara 70 TL, tarla bitkileri için ise dekara 10 TL destek veriliyor. Organik tarım yapan üreticiler destekleme başvurularını 13 Ocak 2014 – 28 Mart 2014 tarihleri arasında çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olduğu İlçe müdürlüklerine yapabilecek.

Organik tarım ürünleri her geçen gün pazar payını artıran bir sektör. Organik tarım ürünlerine olan ilgi her geçen gün artıyor.  Lüleburgazlı üreticilerimizden de bunu dikkate alarak organik tarım imkanlarını değerlendirmelerini ve Bakanlığımızın sağladığı desteklerden faydalanmalarını bekliyoruz.

 

TRAKYA-YATIRIM

KORELİ İŞ ADAMLARINDAN TRAKYA ÇIKARMASI

Yatırım yapmak amacı ile ülkemizde bulunan Güney Koreli Hung A Co. Ltd. firması yetkilileri Trakya Kalkınma Ajansı Tekirdağ Yatırım Destek Ofisi uzmanları eşliğinde Tekirdağ ilinde incelemelerde bulundu.

İlk olarak Trakya Kalkınma Ajansı’nı ziyaret eden Kwon Hyuk-Min ve Cho Jae-Kyung’u Genel Sekreter Vekili Mehmet Karaman karşıladı. Ajans uzmanları tarafından Koreli yatırımcılara kurumu ve bölgeyi tanıtıcı bir sunum yapıldı. Sunumun ardından Trakya ile ilgili OSB, teşvik sistemi ve yatırım yerleri hakkında Koreli yatırımcılara bilgi verildi ve soruları cevaplandı. Ajans ziyaretinden sonra Asyaport Limanı’na geçen heyet burada lojistik imkânlar konusunda bilgi aldı. Günün sonunda Çerkezköy OSB’ye gelen Koreli heyet OSB yönetimiyle görüşerek yer tahsisi ve diğer yatırım konularında bilgilendirildi.

Hung A Co. Ltd. firması Güney Kore’nin başkenti Seul’de faaliyet gösteriyor ve 59 yıldır kamyon lastiğinden bisiklet lastiğine kadar geniş bir yelpazede üretim yapıyor.

ÇELTİK

ÇELTİK ÜRETİCİLERİ FİYAT BEKLİYOR

Türkiye’nin çeltik ambarı konumunda olan Edirne’de üreticiler fiyat açıklanmaması nedeniyle ürünlerini depolarında tutuyor Keşan Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Emin Meriç: bedavaya malımızı satmak istemiyoruz. Onun için de ürünlerimizi depolarımızda tutuyoruz. Ama biz bunu depolarımızda tutmak için ekmedik”

Çeltik üreticileri fiyat bekliyor

Türkiye’nin çeltik üretiminin yarısından fazlasının yapıldığı Edirne’de, çeltik üreticileri açıklanmayan fiyatlar nedeniyle ürünlerini depolarında tutuyor.
Keşan Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Emin Meriç, çeltik hasadının %80’inin tamamlandığı Keşan, İpsala ve Enez bölgesinde üreticinin zarar etmemesi için ton başına bin 500 lira fiyat açıklanması gerektiğini söyledi.

Bu yıl üretilen ürünlerin 60 randımanın üzerinde olduğunu dile getiren Meriç, hasatta da yüzde 80’lik bölümü tamamladıklarını ifade ederek, “Hasadın aşağı yukarı yüzde 80’ini tamamladık. Yüzde 20 gibi biçilecek bir alanımız kaldı. Bu İpsala, Keşan ve Enez’deki tüm üreticileri kapsıyor. Ben buradan Edirne bölgesindeki tüm üreticilere seslenmek istiyorum. Bu yıl, 60 randımanın üzerindeki çeltiğini hiçbir üretici bin 500 liranın altındaki bir fiyata satmasın. Çünkü 8-10 yıldır çeltikten bir türlü para kazanamıyoruz. Üstelik zarar ediyoruz. Onun için şu anda ithal malın da Türkiye’ye girişi bin 300-bin 400 TL’nin altında değil. Doların 2 liranın üzerinde olduğu bir dönemde üreticiler bari bu yıl emeklerinin karşılığını alsınlar. Zaten şu anda Tüccarın açıklamış olduğu bin 200 liralık fiyata üreticiler mallarını satmıyorlar. Biz bin 500 liralık rakamı bekliyoruz. Ben, Keşan’daki bütün çeltik ekicilerini mahsullerini değerlendirmelerini öneriyorum. Kimse malını ucuza kaptırmasın. Çünkü bu seneki mallar 60 randımanın üzerinde. Bizim yaptığımız hesaplamalara göre de bin 500 liralık fiyatlar yakında görülecektir” dedi.

TMO’NUN POLİTKASINI ANLAMIŞ DEĞİLİZ”

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bir an önce devreye girmesini beklediklerini söyleyen Meriç, “TMO’nun politikasını anlamış değiliz. TMO’nun neden hala fiyatları açıklamadığına anlam veremiyoruz. Neden açıklamıyor? Kimi korkutmaktan, ürkütmekten çekiniyor bunu bilmiyoruz. TMO’da bu maliyetler üzerinden fiyat açıklamalı. Bu fiyatta bin 500 liranın altına düşmemeli. Bu fiyatın altına düşerse de TMO’ya kimse malını satmaz” şeklinde konuştu.

“BEDAVAYA MALIMIZI SATMAK İSTEMİYORUZ”

Çeltik üreticilerinin şu anda depolarının dolduğunu ancak fiyatların bin 500 liraya çıkmaması nedeniyle ürünlerini satmadıklarını ifade eden Meriç, sözlerini şöyle sonlandırdı:
“Depolarımız doldu. Bundaki neden de fiyatların yükselmesini bekliyoruz. Bedavaya malımızı satmak istemiyoruz. Onun için de ürünlerimizi depolarımızda tutuyoruz. Ama biz bunu depolarımızda tutmak için ekmedik. Tabii ki bunu fabrikalara satacağız ki onlar da piyasaya arz etsinler. Ama bizim de maliyetlerimizi göz önünde bulundurarak, rakamlarını biraz yukarı çekmeleri lazım.”

HÜRFİKİR GAZETESİ

vize

TRAKYA’NIN EN SAKİN ŞEHRİ

2012 yılı Haziran ayında Cittaslow (Sakin Şehir) ağına katılan Vize ilçesi, tarihi ve doğasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

İlçede, Bizans döneminde yapılmış Küçük Ayasofya Kilisesi, şu anda Gazi Süleyman Paşa Camii, Vize Kalesi ve surları, antik tiyatro, Şerbetdar Hasan Bey Camii, kaynak suları, Ferhat Bey Hamamı, Asmakayalar Mağaraları gibi antik yapılar göze çarpmakta.

Vize doğumlu Yunan Şair Georgios Vizyenos’un her kitabında; “Trakya’da birçok kasaba vardır. Fakat Vize kadar güzeli yoktur” dediğinin altını çizen Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, “İlçemizin farklılıklarını ortaya çıkarttık. Türk asıllı bütün kentler hep birbirlerine benziyor. Vize ilçesinin kendi içinde farklılıkları var geçmiş tarihten gelen. Roma, Bizans, Trak ve Osmanlı dönemlerini yaşamış olan bir ilçe burası. Geçmişinde çok ağır yükler taşımış bir ilçe.

Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) ‘Cittaslow (Sakin Şehir) diye bir kavram var’ dedi. Ben Cittaslow kavramını 2005 yılında duymuştum. İtalya merkezli olan bir kavram. Cittaslow kavramı içerisinde bizim Vize olarak yapmak istediğimiz birçok şey bu şemsiye altında vardı. Cittaslow’un belirli kriterleri var. Şu anda 70 kriter var ve bu kriterlerin en az yüzde 50’sine uygun olmanız gerekiyor.

Vize bu kriterlere yüzde 50 sahip bir ilçeydi. Haziran 2012 yılında yapılan Cittaslow Genel Kurulu’nda Vize Cittaslow belgesini almış oldu. Vize olarak biz Cittaslow’u bir kalkınma olarak gördük. Burası sanayi dışında olan bir şehir ve vatandaşımız çalışmak için Vize dışına çıkmak zorunda kalıyor. Biz de bunların önüne geçebilmek, turizmin bu bölgede iyi olabileceğini düşünerek bu çalışmalara başladık ve karşılığını almaya başladık” dedi.

İHA

BAŞBAKAN GELİYOR

AKP Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesinden Erdoğan’ın Lüleburgaz’a geleceği haberi çıktı.

AKP Kırklareli İl Başkanı Ahmet Zeki Kılavuz düzenlenen son grup toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşme fırsatı buldu.

Edirneli Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da bulunduğu bir ortamda yapılan görüşmede Erdoğan’ın en kısa zamanda Trakya’ya ve Lüleburgaz’a gelmek istediğini söylediği öğrenildi.

Görüşmede gerçekleştirilmek istenen gezinin programının büyük oranda şekillendiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mart veya Nisan aylarında Lüleburgaz’a gelmeyi planladığı öğrenildi.

Kılavuz, daha önce de Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le görüşme yapmış, Ergin Kılavuz’a en kısa zamanda Lüleburgaz’a geleceğini söylemişti.

Görünüm Gazetesi

KURBAN ÖNLEMLERİ ALINDI

Kaymakam ve komisyon Başkanı Lütfullah Gürsoy başkanlığında toplanan Kurban komisyonu bir dizi önlemler aldı.
Müftü İsmail Günay, Belediye Veterineri Canbey Üstündağ, İlçe Tarım Veterineri M.Ercan Sunar ve Sağlık Grup Başkan Yardımcısı Dr. Bülent Önder’den oluşan kurban komisyonu, toplu kurban kesim yeri olarak, geçmiş yıllarda olduğu gibi belediye mezbahasını belirledi.
Komisyon ayrıca, kurban kesim yeri hazırlayıp, kaymakamlığa müracaat ederek, kurban komisyonunca yerinde denetlenen yerlere toplu kurban kesim yeri olarak izin verecek.


Kurban Komisyonunun diğer kararları şöyle;

-Belde belediyelerde mezbahası bulunan Ahmetbey, Büyükkarıştıran ve Evrensekiz kasabaları ve Hamitabat S.S. Kooperatifi mezbahalarının, Sokullu öğrenci yurdu, Özel Lüleburgaz Yükseköğretim Erkek öğrenci Yurdu, Ertuğrul köyü ve Tatarköy muhtarlığı kesim yerlerinin, Kurban Bayramı  günlerinde vatandaşların kurban kesi-mine tahsis edimine, mezbahaların dışında toplu kurban kesim yerleri varsa komisyonumuzun denetiminden geçerek izin almalarının sağlanmasına;


- Kendisine ait kurbanlıkları kendi bahçesi veya özel mülklerinde kendi imkanları ile kesmek isteyen vatandaşlarımıza, çevreye zarar  vermemek, dini ve hijyenik şartlara uymak ve hayvana eziyet vermeden ehliyetli ka-saplar tarafından kesmeleri şartı ile izin verilmesine.
- Belediyelere ait park ve bahçelerde, cadde ve sokak üzer-lerinde, umuma ait mekanlarda kurban ke-simi yapılmasına kesinlikle izin verilmemesi, kesmek isteyenlere engel olunmasına ya da para cezası kesilmesine,
- Kurban hizmetlerini yönetmelikte belirtilen kurallara uyularak yürütülmesini sağlamak için resmi ve özel kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği ve dayanışma  içinde olunmasına,


- Toplu kurban kesim yeri olarak tahsis edilen yerlerde belediye-ler ve ilgili kuruluşlarca veteriner hekim bulundurulması ve veteriner hekim nezaretinde kurban kesiminin, veteriner hekim  nezaretinde yapılmasına, ayrıca toplu kurban kesim yerlerinde sağlık görevlisi ve din görevlisi bulundurulmasının ilgili kurumlarca sağlanmasına,

- Kurban atıklarının çöp varillerine ve sokağa atılmaması, kanalizas-yonlara dökülmemesi, açıkta bırakılmaması,  çevre temizliği ve halk sağlığı açısından bu tür atıkların derin çukurlara gömülmesi, kurban ibadetini sağlıklı bir şe-kilde ifası için göz ardı edilmemesi, gereken hususlardan olduğunun çeşitli ilan vasıtaları ile halka duyurulmasına, bu konuda vatandaşların bilinç-lendirilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasına, kurban atıklarının sağlam poşetlere konulması belediyelerin te-mizlik ekiplerine teslim edilmesi.

- Kurban atıklarını beklemeden ilgili belediyece anında toplanarak açılan çukurlara döküldükten sonra üzerlerinin toprakla kapatılmasının sağlanmasına.

KAYNAK : GÖRÜNÜM GAZETESİ

METRO HAKSIZ REKABETTE

Metro Turizm Trakyanın eski ve köklü otobüs firmalarına haksız rekabeti ve kalitesiz hizmetiyle zarar veriyor. Zira Metro Turizm elindeki bütün eski model ve içi son derece dökük otobüsleri Trakya seferlerinde kullanıyor.

Genellikle de bürodan içeri girdiğinizde farklı şeylerle karşılaşılan otobüs firmasının kime bu kadar güvenerek Trakya Ulaşım ve Taşımacılık sektöründe sorumsuzca hareket ettiğine ise kimse ses çıkarmıyor. Yerel Gazete ve medyalar Metro Turizmden reklam alma içgüdüsüyle hareket ederek bu çok önemi soruna ses çıkarmıyorlar.

Metro Turizminde zaman zaman bazı medyalara sus payı olarak küçük-küçük ilanlar verdiği görülüyor. Oysa Trakyalı Otobüs firmaları reklam veremiyor.

Otobüs firmasının amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olunca bir süre önce bazı Trakyalı otobüs firmaları birleşerek Trakya Turizmi kurmuşlardı ama başarılı olamamışlardı.

Şimdi ise en köklü otobüs firması olan Şampiyon Hersekliyi de yanına alan Metro Turizm Özlem Turizm, Fatih Turizm, İstanbul Seyahat, Kesebirler, Edirne Seyahat, Edirne Birlik gibi birçok köklü otobüs firmalarının yok olmasına olanak sağlarken medya da reklam almak için bu firma için yıkama-yağlamalı haberler yaparak bindiği dalı kesiyor.

KAYNAK: LÜLEBURGAZ HABER

AŞI VURUMU BAŞLADI

Halk arasında ”Domuz gribi” olarak bilinen ”Pandemik A (H1N1)” virüsüne karşı koruyucu bir önlem olarak yurt dışından sipariş edilen aşıların kontrollerinin tamamlanmasının ardından Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ’da uygulamaya başlandı. Virüse karşı koruyucu aşı ilk olarak sağlık personeline uygulanırken, Kırklareli’nde ilk aşı İl Sağlık Müdürü Mehmet Bilgin’e, Edirne’de ise Edirne Valisi Mustafa Büyük’e yapıldı. Kırklareli Sağlık İl Müdürü Mehmet Bilgin, ”İnsanların kafasını karıştıracak bilim ve aklım dışındaki dedikodulara kulak vermemeliyiz” dedi. Lüleburgaz Halk Eğitim Merkezi Gençlik Merkezi’nde bugün saat 13.30’da domuz gribi konusunda toplantı düzenlenecek.

Lüleburgaz’da da domuz gribine karşı temizlik seferberliği sürerken, aşılama çalışmaları için de hazırlıklara başlandı. Kırklareli’ne ulaşan aşılarla ilgili olarak Lüleburgaz Halk Eğitim Merkezi Gençlik Merkezi’nde bugün saat 13.30’da bir toplantı yapılacak. Toplantıda sağlık çalışanları grip aşıları hakkında bilgilendirilerek aşılamanın hangi günler yapılacağı açıklanacak.

Kırklareli

Domuz gribine önlem olarak yurt dışından sipariş edilen aşıların yapılmasına Kırklareli’nde başlandı.
Sağlık Bakanlığınca, halk arasında ”domuz gribi” olarak bilinen Pandemik A (H1N1) virüsüne karşı koruyucu bir önlem olarak Kırklareli Sağlık İl Müdürlüğüne gönderilen bin 600 doz aşı sağlık personeline yapılmaya başlandı.
İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı salonunda başlatılan aşı kampanyasında ilk etapta 46′sı erkek, 6′sının da kadın olmak üzere 52 sağlık çalışanı aşı oldu.

İlk aşıyı olan Kırklareli Sağlık İl Müdürü Mehmet Bilgin, yaptığı açıklamada, risk grubu altındaki sağlık çalışanlarının aşılanmasına bugün başlandığını söyledi.
Tüm halkın bu aşıyı olması açısından sağlık
çalışanlarının bir örnek teşkil ettiğini vurgulayan Bilgin, ”İnsanların kafasını karıştıracak bilim ve aklım dışındaki dedikodulara kulak vermemeliyiz” dedi.
Türkiye’de domuz gribinden ölen kişi sayısının 7′ye ulaştığını anlatan Bilgin, şöyle devam etti:

”Mayıs 2009′dan beri domuz gribini takip ediyoruz. İlimizde özellikle ilk vakanın Türkiye’de tespit edilmesinden bu yana bütün hızıyla ildeki bütün tedbirleri bütün iller gibi biz de uyguladık. Bu güne kadar ilimizde 7 adet domuz gribi vakası görüldü. Bunların 5′i yabancı uyrukluydu. Kapıdan girişlerdeki termal kamerala ile tespit etmiştik. Laboratuvarla doğruladık. Bu 5 yabancı uyruklu zaten ülkemizi terk etti. Diğer ikisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı idi. Bunlardan bir tanesi Kıbrıs’ta öğrenci idi. Bir tanesi de yurt dışı seyahatinden dönüşte bu hastalığa yakalanmıştı. Onlar da her gün düzenli takip edildi ilaçları verildi. Bu iki vakamız da iyileşti tamamen bu hastalıktan arındı.”
Domuz gribi virüsünün ülkemizde yayılmaya başladığını belirten Bilgin, şöyle devam etti:

”Grip benzeri tüm hastalıkların raporlarını akşam saatlerinde alarak incelemeye başladık. İlimizde çok önemli bir durum gözükmedi. Ama gün geçtikçe grip sayısında artış var. Hastanelerimizde yatan domuz gribi vakası yok. Sağlık Bakanlığınca ilimize gönderilen bin 600 doz aşı oldukça güvenli. Toplumda bir takım olumsuz propagandalar olmasına rağmen hiç bir yan tesirinin olmadığı ve son derecede güvenli bir aşı olduğu Türk biliminde kabul edilmekte.
Öncelikle sağlık personelinden olmak üzere tüm risk grupların aşılayacağız. Bu risk gruplar gebelerimiz, hacı adaylarımız çocuklarımız, emniyet mensupları, kronik hastalarımızın tamamı aşılanacak. Çocuklarımızda savunma sistemleri gelişmediğinden risk altındalar. Özellikle çocuklarımıza önem veriyoruz.”

Bu arada Kırklareli Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri öğretmenleri domuz gribine karşı bilgilendirdi.
AA’nın haberine göre Kırklareli Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen eğitim çalışmasında konuşan Merkez Sağlık Grup Başkanı Dr. Dilek Civelek, öğretmenlere okullarda büyük görevler düştüğünü belirterek, ”Grip, 1918-1919 yıllarında salgındı. O yıllarda 50 milyon kişinin salgın hastalıklardan öldüğü biliniyor” dedi.

Bu yıl dünyada görülen gribin H1N1 virüsünden kaynaklandığını hatırlatan Civelek, şöyle dedi:
”En büyük sıkıntı çok çabuk yayılması. Hayvanlara da insan virüsleri bulaşabilir. Bizim en korktuğumuz ise domuz gribi virüsü ile kuş gribi virüsünün birleşip yeni bir ölümcül virüs ortaya çıkması. Virüs her yıl değişkenlik kazanıyor. Kişiden kişiye çok rahat bulaşabilir. Ellerimizi mutlaka yıkamalıyız. Ellerimizi yıkarken kalıp sabun yerine sıvı sabun tercih ederek ellerimizi 30 saniye kadar yıkamalıyız ve kurularken tek kullanımlık peçete, havlu tercih etmeliyiz.”

Bilgilendirme toplantısına 40 Öğretmen ve yönetici katıldı.

Tekirdağ
Halk arasında ”domuz gribi” olarak bilinen ”Pandemik A (H1N1)” virüsüne karşı koruyucu bir önlem olarak yurt dışından sipariş edilen aşı, Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü personeline de uygulanmaya başlandı.
Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Uğur Çağlayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün itibariyle sağlık personeli ve hacı adaylarının aşılanmasına başlandığını bildirdi.

İlk etapta Tekirdağ genelinde 3 bine yakın sağlık personeliyle hacı adaylarının aşılanacağını ifade eden Çağlayan, bu grubun hafta içinde aşılama işleminin bitirileceğini söyledi.

Çağlayan, şöyle konuştu:

”Domuz gribinden ülkemizde de hayatını kaybedenler oldu. Özellikle sağlık personelinin aşılanması, verilecek sağlık hizmetlerinin aksamaması için çok önemli. Büyük bir salgında sağlık personelimize çok ihtiyacımız olacak.”

İl Sağlık Müdürü Çağlayan, olabilecek en kötü senaryoya göre il merkezi ve çevre ilçelerindeki nüfusun 3′te birinin virüs kapmasını göz önüne alarak hazırlıklarını buna göre yaptıklarını kaydetti.

Bugüne kadar edinilen tecrübelere göre virüs bulaşan kişilerin yarısının sağlık kurumlarına başvurmayacağını ifade eden Çağlayan, şöyle devam etti.

”Tekirdağ il genelindeki hastanelerimizde yeterli sayıda yatağımız mevcut. Kamu ve özelde toplam 1270 yatak kapasitemiz var. Ayrıca bu hastalıkta yoğun bakım çok önemli. Tekirdağ merkezde 23, Çorlu’da 12, Çerkezköy’de ise 2 yoğun bakım yatağımız bulunuyor. Olası bir felakete karşı hastaneye dönüştürülecek merkezler de planlandı.’

Edirne
‘Domuz gribine önlem olarak yurt dışından sipariş edilen aşıların yapılmasına Edirne’de başlandı.
Edirne’de ilk aşı Edirne Valisi Mustafa Büyük’e yapıldı. Daha sonra ise İl Sağlık Müdürü Hatice Gül, hastane başhekimleri ile başhemşireler aşı oldu.

Edirne Valisi Büyük, yaptığı Sağlık bakanlığının yürüttüğü kampanya kapsamında Edirne’de de domuz gribi aşılama çalışmalarının başladığını söyledi.
Bu kampanyaya çok özen gösterdiklerini ifade eden Büyük, başta kendisinin olmak üzere Sağlık İl Müdürü, hastane başhekimleri ve sağlık çalışanlarının aşılanmasına başlandığını belirtti.

Edirne’de her hangi bir domuz gribi virüsüne rastlanmadığını anlatan Büyük, bu aşının olunması konusunda halkın her hangi bir endişe duymaması gerektiğini bildirdi.
Büyük, şöyle devam etti:
”Aşı ile hiçbir endişem yok. Şimdiye kadar grip aşısını her yıl düzenli olarak olmaya çalışıyorum. Bu da özelliği olan grip aşısıdır. Benim içinde bir güvencedir. Benim gibi belli bir yaşa gelen, ailede belli hastalıklar bulunan ve halkın içerisinde yoğun çalışan bir insan olarak grip aşısını olarak daha güvende olacağımı hissediyorum. İlimizde her hangi özel bir durum yok. İnşallah, Edirne ve Türkiye açısından en az zarar ve ziyanla bu hastalığı atlatırız.”

Edirne İl Sağlık Müdürü Hatice Gül de Türkiye’de bugüne kadar 1870 kişide domuz gribine rastlandığını, 7 kişinin bu hastalıktan hayatını kaybettiğini ifade etti.

Bugün bütün hastanelere aşı gönderilerek sağlık çalışanlarının aşılanmasına başlandığını ifade eden Gül, sağlık çalışanlarından sonra risk grupları olarak hacı adaylarına aşı yapılacağını kaydetti.

Gül daha sonra da diğer risk gruplarının aşılanacağını sözlerine ekledi.

Türk Sağlık Sen Edirne Şube Başkanı Alim Kanpolat da yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının domuz gribi aşısı olma noktasında kafasının karışık olduğunu bildirdi.

Yüksek Sağlık Şurasının toplanarak bu karışıklığın giderilmesi gerektiğini vurgulayan Kanpolat, ”Sağlık çalışanları aşı olup olmamada büyük tereddüt yaşadığı için aşı olmak istemiyor. Bu tereddütlerin giderilmesi lazım” dedi.

KAYNAK: AA